Invitație la Conferința dedicată Zilei Internaționale a Microorganismelor (ZIM) ediția a II-a

Vineri, 17 septembrie 2021, Facultatea de Biologie a Universității din București va găzdui a II-a ediție a Conferinței dedicate Zilei Internaționale a Microorganismelor (ZIM). Evenimentul este organizat în colaborare cu Institutul de Cercetare al Universității din București (ICUB) și va avea loc în Amfiteatrul Dimitrie Brândză al Grădinii Botanice din București în intervalul orar 9.00-18.00.

Ideea a fost inițiată de către Societatea Portugheză de Microbiologie acum patru ani, fiind dedicată tinerilor cercetători și societății în general. Prima ediție a conferinței și-a propus să crească vizibilitatea rolului microorganismelor în viața de zi cu zi, a importanței în biomonitorizare sau bioremediere și să creeze colaborări noi între participanți. În cadrul acestei ediții ne dorim să aducem împreună cercetatori din mai multe domenii ce pot susține lucrări în secțiuni precum biologie medicală, biotehnologie, ecologie, patrimoniu cultural și varia.

De asemenea această ediție este dedicată omagierii celui care a fost Academician Prof. dr. doc. Gheorghe Zarnea (1920-2020 /21), iar evenimentul va deschide conferința ZIM.

Prin intermediul acestei conferințe România va contribui la seria de evenimente desfășurate de Societatea Internațională de Biodeteriorare și Bioremediere (IBBS) și Federația Societăților Europene de Microbiologie (FEMS).

Sunt invitați în egală măsură profesori și studenți, cercetători consacrați, dar și tineri doritori să audieze și să participe activ. Înscrierea prezentatorilor se realizează prin completarea talonului de înscriere și al ecusonului aferent,  iar pentru auditoriu doar al ecusonului de înscriere, toate acestea până la data de 12 septembrie. Toate detaliile le regasiți accesând acest link: https://drive.google.com/drive/folders/14BO54CKmbI_EkD_hb3mvOcP5EHw7kfRr

Vă așteptăm cu drag!

Comitetul de organizare ZIM2021