Platforma de ArchaeoSciences din cadrul Institutului de Cercetare al Universității din București organizează conferința Beneath the Surface: Exploring Variability in Pottery Paste Recipes on the Prehistoric Balkans, susținută de Dr. Silvia Amicone de la University of Tübingen din Germania. Evenimentul, parte a seriei ArchaeoSciences Seminars, #21, va avea loc online, pe platforma Google Meet, începând cu ora 12:00 (EET), iar persoanele interesate pot participa accesând acest link: meet.google.com/wma-xyse-osb

Dr. Silvia Amicone este cercetator la Competence Centre Archaeometry Baden-Württemberg (CCA-BW) din cadrul University of Tübingen (Germania). De asemenea, domnia sa este cercetător asociat la University College London (UCL), Institute of Archaeology, Marea Britaniei. În calitate de cercetător ceramolog, Silvia a participat la mai multe proiecte de cercetare ce au vizat problematici tehno-tipologice și arheometrice privin diversele comunități preistorice din Balcani sau bazinul Mării Mediterana. In 2016 Silvia Amicone a obținut o bursă Fitch Bursary Award la British School at Athens (Grecia), unde a condus o proiect legat de ceramica grecească și romană din Priene (Turcia). Din 2014, ea s-a preocupat de dezvoltarea unei rețele de cercetare dedicate tehnologiei ceramice din Balcani, în colaborare cu Institute of Balkan Studies și Serbian Academy of Arts and Sciences (Serbia), iar, mai recent, și cu instituții de profil din România (inclusiv Universitatea din București și partenerii acesteia – Muzeul Municipiului București).

Prezentarea curentă este dedicată variabilității regionale a artefactelor atribuite comunităților preistorice Vinča, aspect ce reprezintă un fenomen specific perioadelor neolitice/calcolitice în sud-estul Europei. Vor fi prezentate aspect tehnologice, tipologice și morfologice legate de ceramica Vinča, în corelație cu sursele de materii prime disponibile în zona siturilor analizate, dar și aspect comportamental-tehnologice ale meșterilor olari de acum 7000 de ani, sub umbrella generoasă a investigațiilor interdisciplinare arheometrice realizate pe fragmente ceramice.

Seminarele ArchaeoSciences își propun să ofere un cadru pentru profesioniștii din domeniul Științelor Arheologice (Archaeological Sciences) din diferite părți ale lumii, pentru a-și împărtăși cunoștințele și pentru a transmite informații relevante referitoare la ultimele aspecte legate de metodele și abordările actuale utilizate pentru studierea trecutului. De asemenea, această inițiativă reprezintă o oportunitate pentru studenții români de a afla mai multe despre diversele aspecte interdisciplinare ale arheologiei.