Istoria geologică a Pământului, eveniment organizat de ICUB la Grădina Botanică a UB

Duminică, 14 aprilie 2024, cu ocazia Zilei Pământului, a avut loc evenimentul intitulat Istoria geologică a Pământului”. Organizat de Noua Acropolă împreună cu Institutul de Cercetare al Universității din București, acesta a avut ca obiectiv familiarizarea publicului larg cu explorarea trecutului și a legăturilor dintre om și natură. Evenimentul, care a avut loc la Grădina Botanică „Dimitrie Brandza” a UB, a fost împărțit în două secțiuni: o sesiune de prezentări și o sesiune demonstrativă de utilizare în teren și în laborator a mijloacelor tehnologice.

Sesiunea de comunicări a abordat o tematică vastă, debutând cu o introducere în geologia Pământului realizată de Vlad Ene. Prezentarea sa a vizat în special vârstele și metodele de datare a rocilor. O altă prezentare, realizată de Valentin Radu, a explicat rolul crucial jucat de pești, moluște și broaște țestoase în viața comunităților preistorice, reconstituind, prin studierea rămășițelor, relația acestora comunități cu mediul înconjurător. Nu în ultimul rând, informațiile aduse de Cătălin Lazăr despre hazardurile neolitice au scos în evidență importanța înțelegerii acestor evenimente și a impactului major al acestora, resimțit până în prezent, asupra societăților umane.

Concomitent, sesiunea demonstrativă a implicat o succintă introducere în domeniile carpologiei, palinologiei și antracologiei, prezentate de Diana Hanganu, Mihaela Golea, Mihaela Dobre, Daniela Strat și Mihaela Iacob. Echipamentul de cercetare de teren a inclus stația totală, magnetometrul și dronele, a căror utilizare a fost explicată și demonstrată de către Cristina Covătaru, Theodor Ignat și Cristian Roth.

În acest context, atât ICUB, cât și Universitatea din București își propun să disemineze în mod activ rezultatele cercetărilor proprii către publicul larg, consolidând angajamentul comunității academice față de crearea unei societăți mai bine informate.