Marți, 23 aprilie 2024, Platforma ArchaeoSciences din cadrul Institutului de Cercetare al Universității din București (ICUB) organizează workshop-ul „Studiul interdisciplinar al ceramicii arheologice: aplicații practice și experimente”.
Evenimentul va avea loc la sediul Facultății de Matematică și Informatică a Universității din București (Digital Archaeology Lab / Laboratorul Arheologie Digitală, camera 7, Str. Academiei, nr. 14, Sector 1, București), în intervalul orar 09:30 – 13:00.
Workshop-ul este adresat studenților, masteranzilor și doctoranzilor din UB sau alte instituții de profil din București. Persoanele interesate se pot înscrie online, la adresa de e-mail archaeoscience@icub.unibuc.ro, până luni, 22 aprilie 2024, ora 19:00.
Workshop-ul este organizat sub coordonarea Dr. Vasile Opriș, cercetător postdoctorand la Institutul de Cercetare al Universității din București (ICUB) și arheolog la Muzeul Municipiului București, iar echipa workshop-ului include și doctoranzii Bogdan Manea și Daniel Stoicescu, activi în cadrul Platformei Archaeosciences, precum și Dr. Dragoș-Alexandru Mirea, cercetător la Institutul de Fizică și Inginerie Nucleară „Horia Hulubei”.
Evenimentul își propune să abordeze teme legate de studiul interdisciplinar al ceramicii arheologice prin urmărirea direcțiilor metodologice actuale, cu accent pe cele aplicate în ultimii ani de echipele din care conferențiarii au făcut parte și au condus la obținerea unor rezultate relevante. Studiile de caz vor fi prezentate aplicat, prin explicarea metodelor și a obiectivelor urmărite, urmate de efectuarea unor măsurători demonstrative și observații în timp real la microscopul electronic (SEM) cuplat cu EDX și stereo-microscop pe secțiuni subțiri, precum și prelevarea/analiza de date geo-chimice de pe suprafețele unor fragmente ceramice cu ajutorul unui spectrometru portabil cu raze X (XRF).

Prezentările și aplicațiile practice se vor desfășura după următorul program:
09:30 – 10:00 Sosirea și primirea participanților
10:00 – 10:30 Dr. Vasile Opriș, Ceramica arheologică: de la rețete de pastă la pigmenții utilizați pentru decorare
10:30 – 11:00 Drd. Bogdan Manea, Ceramica în secțiune: proveniență și tehnologie
11:00 – 11:30 Drd. Daniel Stoicescu, Aplicațiile microscopiei electronice în analiza ceramicii: studiu de caz privind incluziunile ceramoclaste.
11:30 – 12:00 Dr. Dragoș-Alexandru Mirea, Colectarea, prelucrarea și analiza datelor geo-chimice din ceramica arheologică
12:00 – 13:00 Secțiune de Q&A